LÅNGLOPP

08fri.s långloppsprogram

2018 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Januari
Lö 13 Stadion Marathon Stockholm Stadion Team Skavsåret IF Järfälla
Lö 27 Winterrun Skansen Löparakademin
Mars
Sö 18 Två Sjöar Runt Sundbyberg Sundbybergs IK
Lö 24 ASICS Premiärmilen Universitetet Marathongruppen
Ti 27 Varvetmilen Danderyd Enebybergs IF
April
Lö 14 Kvarnloppet Järfälla Team Skavsåret IF Järfälla
On 18 Högdalens Högsta Högdalen Nacka Värmdö SK
Lö 21 Tjejmilen 21K Södra Djurgården Marathongruppen
Lö 28 Ältasjön Runt Älta Älta IF
Lö 28 Kvantumloppet Huddinge Huddinge AIS
Maj
Ti 1 Danderydsloppet Danderyd Danderyds SK
Lö 5 STHLM Trail Run Stockholm Marathongruppen
Lö 5 Kfs Kungsholmen Runt Kungsholmen FK Studenterna
Lö 5 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
Lö 5 Strömmingsloppet Vaxholm Waxholms OK
Sö 6 Vårmilen Lidingö IFK Lidingö
Sö 6 Lidingö Ultramarathon 26 Lidingö IFK Lidingö
Sö 6 Lidingö Ultramarathon 50 Lidingö IFK Lidingö
Lö 12 Klara Milen Vinn Bilen Sollentuna Turebergs FK
Sö 13 Solnaloppet Solna AIK
To 17 Milspåret Stockholm Spårvägens FK
Lö 19 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin
On-To 23-24 Vårruset Stockholm Marathongruppen
Lö 26 Stockholms Brantaste Hammarbybacken Järla IF OK
Lö 26 Tolvanloppet Bromma Bromma IF
Juni
Lö 2 ASICS Stockholm Marathon Stockholm Marathongruppen
Sö 3 Stockholm Mini Marathon Stockholm Marathongruppen
On 6 Paradisloppet Ingarö Ingarö IF
On-To 6-7 Blodomloppet Stockholm IFK Lidingö
Lö 9 Österåkersmilen Åkersberga Åkersberga SK
Lö 9 Söder Runt Södermalm Löparakademin
Sö 10 Stockholm Trail Stockholm OK Södertörn
To 14 STHLM10 med SM-milen Stockholm Marathongruppen
Ti 19 Amazing Trail Stockholm Avonova Active IF
Juli
Ti 31 Run for Pride Stockholm Stockholm Snipers IF
Augusti
Lö 11 Runrundan-run to make a change Vallentuna Vallentuna FK
Sö 12 STHLM Urban Trail Stockholm Marathongruppen
Lö 18 Midnattsloppet Stockholm Stockholm Hammarby IF
On-To 22-23 Stafetten för UNICEF Stockholm Marathongruppen
Sö 26 Solsidan Runt Saltsjöbaden Saltsjöbadens IF
Fr 31 The Music Run Stockholm Marathongruppen
September
Lö 1 Tjejmilen Stockholm Marathongruppen
Sö 2 Huddingeloppet Huddinge Huddinge AIS
Sö 9 Prins Daniels lopp Solna AIK
Sö 9 Hagaloppet Solna AIK
On 12 Amazing Night Trail Stockholm Avonova Active IF
Lö 15 Stockholm Halvmarathon Stockholm Marathongruppen
Sö 16 Sicklaloppet Sickla Järla IF OK
Lö 22 ToppLoppet Stockholm Marathongruppen
Lö 22 Kistaloppet Kista Löparakademin
Fr 28 TCS Lidingöruset Lidingö IFK Lidingö
Fr 28 Lidingö På Gång Lidingö IFK Lidingö
Lö 29 TCS Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Tullingeloppet Tullinge Tullinge FIF
Sö 30 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Lidingö Knattelopp Lidingö IFK Lidingö
Sö 30 Rosa Bandet-loppet Lidingö IFK Lidingö
Oktober
Lö 6 Tjurruset Storstockholm Marathongruppen
Sö 7 Tullingeloppet Tullinge Tullinge FIF
Lö 13 Hellasloppet Nacka Hellas FK
Sö 14 Hässelbyloppet Hässelby Hässelby SK
Lö 20 STHLM Challenge 4e Stockholm Marathongruppen
Sö 28 Långa Tullinge-Tumbaloppet Tullinge Tullinge FIF
November
Lö 3 Höstrusket Djurgården Marathongruppen
December
Må 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: