LÅNGLOPP

08fri.s långloppsprogram

2017 Byt år:
Datum Tävling Plats Arrangör Bet.*
Januari
Lö 14 Stockholm Stadion Marathon Stockholm Stadion Team Skavsåret IF Järfälla
Lö 28 Winter Run Stockholm Djurgården Löparakademin IF
Mars
Sö 19 Två Sjöar Runt Sundbyberg Sundbybergs IK
Lö 25 Stockholm Tunnel Run Citybanan Stockholm IFK Lidingö
April
Lö 22 Kvarnloppet Jakobsberg Team Skavsåret IF Järfälla
Lö 22 Kvantumloppet Huddinge Huddinge AIS
Lö 22 Women's Health Halvmarathon Stockholm Häss./Spårv.
Ti 25 Ursvik Xtreme 1 Sundbyberg Sundbybergs IK
Lö 29 INSTÄLLT Tyresöstafetten Tyresö Tyresö FK, Hanvikens SK
Lö 29 Ältasjön Runt Älta Älta IF
Maj
Må 1 Danderydsloppet Danderyd Danderyds SK
Lö 6 Turebergsstafetten Sollentunavallen Turebergs FK
Lö 6 STHLM Trail Run Stockholm Häss./Spårv.
Lö 6 Strömmingsloppet Vaxholm Strömmingsloppet IS
Sö 7 Lidingöloppet Ultramarathon Lidingö IFK Lidingö
Sö 7 Lidingöloppet Vårmilen Lidingö IFK Lidingö
Ti 9 Ursvik Xtreme 2 Sundbyberg Sundbybergs IK
Lö 13 Springtime Sollentuna Turebergs FK
Lö 13 KfS Kungsholmen Runt Kungsholmen FK Studenterna
To 18 Milspåret Stockholm Spårv./Sthlm Stud.
Lö 20 Tolvanloppet Bromma Bromma IF
Lö 20 Skärholmsloppet Skärholmen Löparakademin IF
Lö 20 Stockholms Brantaste Stockholm Järla IF OK
Sö 21 Täbyloppet Täby Täby IS
Må-Ti 22-23 VårRuset Stockholm Häss./Spårv.
Ti 23 Ursvik Xtreme 3 Sundbyberg Sundbybergs IK
Juni
Lö 3 ASICS Stockholm Marathon Stockholm Häss./Spårv.
Sö 4 Stockholm Mini Marathon Stockholm Häss./Spårv.
Ti 6 Paradisloppet Ingarö Ingarö IF
On-To 7-8 Blodomloppet Stockholm Djurgården IFK Lidingö
To 8 Bagisloppet Bagarmossen Skogsluffarnas OK
Lö 10 Österåkersmilen Åkersberga Åkersberga SK
Lö 10 Söder Runt Stockholm Löparakademin IF
Sö 11 INSTÄLLT - Lidingöloppet on tour Lidingö IFK Lidingö
Sö 11 Stockholm Trail Stockholm OK Södertörn
Ti 13 Ursvik Xtreme 4 Sundbyberg Sundbyberg
To 15 STHLM10 med SM milen Stockholm Häss./Spårv.
Sö 18 Skepparholmen springer för Östersjön Nacka Boo IF
Ti 20 Amazing Trail Stockholm Avonova Active IF
Juli
Lö 8 Musköloppet Muskö Muskö IF
Sö 30 Run for Pride Stockholm Snipers
Augusti
Ti 15 Ursvik Xtreme 5 Sundbyberg Sundbyberg
Lö 19 Midnattsloppet Stockholm Stockholm Hammarby IF
On-To 23-24 Bellmansstafetten Stockholm Häss./Spårv.
Lö 26 Sommarfemman Stockholm Häss./Spårv.
Lö 26 Familjedagen Stockholm Häss./Spårv.
Sö 27 Solsidan Runt Saltsjöbaden Saltsjöbadens IF
Ti 29 Hälsoloppet Huddinge Huddinge AIS
Ti 29 Ursvik Xtreme 6 Sundbyberg Sundbyberg
September
Lö 2 Tjejmilen Stockholm Häss./Spårv.
Sö 3 Lill-Jansterrängen Stockholm FK Studenterna
Lö 9 Stockholm Halvmarathon Stockholm Häss./Spårv./Tureb.
Sö 10 Hagaloppet Solna AIK
Sö 10 Prins Daniels lopp Solna AIK
Ti 12 Ursvik Xtreme 7 Sundbyberg Sundbyberg
On 13 Amazing Trail Night Stockholm Avonova Active IF
Lö 16 ToppLoppet Stockholm Häss./Spårv.
Lö 16 Kistaloppet Kista Löparakademin IF
Sö 17 Varvetmilen Danderyd Enebyberg Enebybergs IF
Sö 17 Sicklaloppet Nacka Järla IF OK
Fr 22 Lidingöloppet På Gång Lidingö IFK Lidingö
Fr 22 TCS Lidingö Ruset Lidingö IFK Lidingö
Lö 23 TCS Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 24 TCS Lilla Lidingöloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 24 Lidingö Knatteloppet Lidingö IFK Lidingö
Sö 24 Rosa Bandet-loppet Lidingö IFK Lidingö
Lö-Sö 30-1 Tjurruset Storstockholm Häss./Spårv.
Oktober
Lö 7 Hellasloppet Nacka Hellas FK
Lö 7 Solviksloppet Bromma Bromma IF
Lö 7 Mental Health Run Spårvägens FK
Sö 8 Hässelbyloppet Hässelby Hässelby SK
Lö 14 STHLM Hills Stockholm Häss./Spårv.
Sö 15 Terräng-DM Flemingsberg Huddinge AIS
Lö-Sö 28-29 Terräng-SM Flemingsberg Huddinge AIS
November
Lö 4 Vinterloppet Stockholm Fredrikshofs FIF
Lö 4 STHLM Above/Below Stockholm Häss./Spårv.
December
Sö 31 Nyårsloppet Vallentuna Vallentuna FK



* Beteckningar:
SGP = IAAF Super Grand Prix
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling
d = Distrikt
c = Centralt
DM = Distrikts mästerskap

TÄVLINGAR

Arena
Centralt program
DM inomhus
DM utomhus
Funktionärsdatabas
Inomhus
Långlopp
Starteruppdrag
Söka tävlingssanktion
STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 36 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: