Distriktslaget till Svealandsmästerskapen i Västerås presenteras


190902 Uttagningsansvariga Michael Pettersson och Amanda Cleréus presenterar 08fri.s distriktslag 13-14 år som tävlar i Svealandsmästerskapen på Arosvallen, Västerås 14-15 september.

Viktigt
att alla uttagna bekräftar sin medverkan (i samråd med målsman och föreningstränare/-ledare) senast 4 september till michael.pettersson@08fri.com eller mobil 070-811 29 47.
Meddela även kontaktuppgifter till en målsman samt eventuella allergier eller annat värdefullt att veta.
Utebliven bekräftelse innebär att man ställer sin plats till förfogande för någon annan.

Utresa
lördag 14 september kl 08.00
Samling kl 7.30 på Cityterminalen, Klarabergsviadukten vid skylt markerad med 08fri.

Hemresa
söndag 15 september direkt efter tävlingarna som slutar ca kl 17.00.

Boende
laget bor tillsammans i skola på hårt underlag - medtag kudde, sovsäck och liggunderlag.

Medföljande ledare
08fri.s överledare Michael och Amanda ansvarar för all logistik kring tävlingsresan. Vi är glada att medföljande ledare hjälps åt för att på bästa sätt ta hand om alla ungdomar. Det är önskvärt att föreningar med fem (5) eller fler uttagna även medverkar med minst en (1) ledare som följer tävlingarna på plats och övernattar med laget. Meddela gärna medverkan i samband med bekräftelsen för den aktive (ange namn, förening, mail, mobil).
I mån av plats finns även möjlighet för fler föreningsledare med färre uttagna att resa och bo med laget. Förfrågan bör ske i god tid - dock senast 4 september.
Ett antal medföljande föreningsledare kommer att tillfrågas om att ingå i den ordinarie ledarstaben för distriktslaget. Resa, mat och boende för dessa ledare bekostas av 08fri.

Måltider
lunch och middag serveras på lördagen samt frukost och lunch på söndagen.
Viktigt att meddela ev allergi eller specialkost.
Eftersom det är långa tävlingsdagar rekommenderas fickpengar till extra mellanmål under helgen.

Regler
aktiv tillåts tävla i maximalt 4 individuella grenar.

Återbud
på grund av arrangörernas avbokningsregler tvingas 08fri. debitera återbud som sker efter 4 september.

Kostnad
den samlade kostnaden (resa, boende, måltider, startavgifter mm) för distriktslagets deltagare fördelas per aktiv och debiteras respektive förening i efterhand – det är upp till varje berörd föreningstränare/-ledare/målsman (i samråd) att tillsammans med uttagen aktiv förankra medverkan i mästerskapet med sin förening.
Samtliga aktiva förväntas åka, äta och bo med laget.
Överenskommelse om ev undantag från detta görs i samråd med 08fri.s uttagningsansvarige och ska ske i samband med bekräftelsen om medverkan.

Mer om tävlingen kommer finnas att läsa på Västerås friidrotts hemsida.

08fri.s distriktslag till Västerås 14-15 september 2019
aktiv som ingår i laget kan i samråd med 08fri.s uttagningsansvarige även anmälas i ytterligare gren i mån av plats.
Önskemål om deltagande i ytterligare grenar ska meddelas i samband med bekräftelsen (senast 4 september).


Bromma IF
P14
Babu Badjie, stav
Benjamin Grahm, 1500m hinder
David Carlson, 80mh
Filip Ekström, 80mh, höjd, längd
F14
Matilda Halfwordson, stav, tresteg
Ophelia Viirman, höjd
P 13
Filip Olsson, 60m, 60mh, längd, tresteg
Kim Wingren, 200m, höjd, tresteg
F13
Agnes Isenberg Erlandson, längd
Danderyds SK
P14
Lucas Törnström, 300m, 800m 300mh, stav
Victor Törnström, 300m, 800m 300mh, stav
F13
Saga Ågren Lundman, höjd
Hammarby IF
P14
Erik Ilison, stav, kula, diskus, spjut
F14
Agnes Jansson, 80mh, tresteg, diskus
Linnea Blidborg Stenberg, 300mh, tresteg, spjut
Linnea Lindefalk, 80mh, stav, slägga
Ella Gustafsson, tresteg
P13
Alfred Berglind, stav, slägga
Elias Kapell, 60mh, 200mh, stav, kula
Filip Herre, 60mh, 200mh, längd
Neo Hall, 200m, 600m, höjd
William Freifeldt, 60m, höjd
F13
Ellen Forsell, längd, tresteg, kula slägga
Emmy Wolgast, 60m, stav,
Esther Sahlqvist, 60mh, 200mh, längd,
Lii Jabbour, 60mh, 200mh, längd, stav,
Linnea Lyttle Härdelin, slägga
Maja Simonsson, 200m, kula, diskus, slägga,
Olivia Grahn, 600, 1500m
Tove Olsson, höjd, stav, diskus, spjut
Wilma Rydström, 60mh, tresteg
Tyra Hedberg, tresteg,
Hanvikens SK
P14
Christoffer Bergkvist, 80m, 300m, tresteg, slägga
Linus Fondin, 2000m, 1500m hinder
Marcus Julin, 800m, 2000m, 1500m hinder, stav
F14
Linnea Boqvist, 300m
P13
Emil Kågström Tyboni, 60mh
Felix Holmqvist, stav, tresteg, diskus, spjut
Mattias Nilsson, kula, diskus, spjut
William Strandberg, stav
Hellas FK
P14
Hongjun Wang, höjd
F14
Iris Kihl, höjd
P13
Weijun Wang, 1500m
F13
Maja McCarthy, tresteg
Huddinge AIS
P14
Alexander Heaton, 300mh
Leo Jordal, tresteg
F14
Lina Bjerkestam, 300mh, höjd
Lisa Mårtensson, 300m, 800m, 300mh, höjd
P13
Emil Klockar, diskus
Hugo Ziegler 200mh, längd
Joel Wikström, kula, slägga
Oliver Sandberg, stav, slägga, spjut
F13
Irma Dahlbom, höjd, diskus
Alva Svanlund, slägga
Hässelby SK
P14
Erik Larripa Taxell, 300mh, stav, diskus, spjut
Olle Skymne, tresteg, slägga
Samuel Berhane, 800m, 2000m
Vidar Lind, 80m, 300m
F14
Ida Malmborg, 80m, 300m, 80mh
Tilda Bergsten, 2000m
Isabelle Malmborg, 300mh, längd, tresteg
Julia Samuelsson, diskus, slägga, spjut
P13
Alex Hägg, 600m, 1500m
F13
Hannah Kinane, 600m, 1500m
Linn Adolfsson, 600m, 1500m
Nora Hägg, 600m
IF Triangeln
P14
Gustav Sandkvist, 800m
F14
Isabella Petäjistö, kula
Ninni Dahlfors, kula, diskus, spjut
IFK Lidingö
P14
August Calles, 80m, 300m, längd, kula
Edvin Unger, höjd, längd
Elias Bouloussaa, 80m
F14
Alice Lindgren, 300m, 80mh, längd, tresteg
Cornelia Larsten, 1500 m hinder, 2000m
Hjördis Bäckman, 80m
Ida Egnell, 800m
Ingrid Kirstein, 800m
Mellanie Neudinger Nellmer, 80m, 300m, höjd, längd
Natalia Sahlman, 800m
Tyra Hedin, 800m, 2000m, 1500 m hinder, längd
P13
Karl Ottfalk, 600m, 1500m
Simon Johannesson, 60m
F13
Maya Swedin, 1500m
Lova Mattson, längd
IFK Tumba
F13
Liv Hanell, 600m
Mälarö SOK
P14
Oskar Carlsson, 300m
Spårvägen FK
P14
Jacob Nilsson, tresteg, kula, diskus, slägga
Konrad Sundbom Kopparberg, 2000m
F14
Evelina Sparf, 80m, 300m, 800m, 2000m
Rebecca Hall, 80m
P13
Erik Andersson, 60m, 200m
F13
Tindra Törnestam, kula, diskus, slägga spjut
Tullinge Friidrott
P14
Milian Hentschke, 2000m
F13
Alicia Nordmark Niska, tresteg
Turebergs FK
F14
Agnes Olsson, 1500m hinder
Anna Strunke, kula, spjut
Emma Carlsson, 80m, längd, stav
Lara Johansson, 80mh
Olivia Ellgren, kula, diskus, slägga
P13
Jonathan Edberg, höjd, tresteg
Daniel Opdahl, spjut
Jacob Rappe, kula, slägga
Jacob Semb-Josefson, stav, diskus, slägga spjut
Johan Bäck, 200mh, 60mh
Lowe Fuxe Barkvall, 1500m
F13
Alva Back, stav, spjut
Annie Grindange, 60mh, 200mh, höjd
Ayla Hallberg Hossain, 60m, 200m, längd, tresteg
Beate Pott, stav
Ella Fallope, 600m, 60mh
Elsa Kagevik, 60m, 200m, 600m, 200mh
Ida Chrifi 200m, 60mh, 200mh, spjut
Kajsa Cabanas Andersson, 200m, längd, tresteg kula
Matilda Petersson, höjd, diskus
Tyresö FK
F14
Alvah Lind, längd, stav, diskus, slägga
Norah Lind, kula, diskus, slägga, spjut
Sofia Eskilsson, stav, kula
Täby IS
P14
Albin Edgert, 80mh, 300mh, höjd
Erik Norlén, 800m, 2000m
Fabian Mix, kula, diskus, slägga, spjut
Joel Enander, 80m, 80mh, höjd, tresteg
Marcus Eklund, längd
Viggo Stridh, 80mh, höjd, längd, kula
F14
Ebba Sjöström, 80mh
Evelina Hamos, 80m
P13
Edvin Sidwall, 60m, längd
Samuel Hillerström Stefansson, 60m, 200m
F13
Emilia Hermansson, 600m
Rut Grufman, stav, kula, diskus, spjut
Vallentuna FK
P14
Fabian Lidbaum, slägga
Värmdö IF
P13
Max Österberg, 600m, 1500m
Väsby IK
P14
Niklas Lundahl, kula, diskus, slägga, spjut
F14
Sara Sundberg, 2000m, 300mh, 1500m hinder
P13
Erik Hagman, 600m, 60mh, 200mh
Österhaninge
P13
Oliver Ericsson, höjd, längd, tresteg kula




Clinic - längd/tresteg för unga friidrottare
4 december

191107 08fri. inbjuder till clinic i längd/tresteg för unga friidrottare onsdag 4/12 kl 18-21 i Sätrahall.
Annica Sandström är gästföreläsare och har lång erfarenhet av längd/tresteg på olika nivåer med bl a en egen framgångsrik karriär bakom sig.
Vi vänder oss till tränare för barn och ungdom. Deltagarantalet är maximerat till 30 - först till kvarn.
Läs mer i inbjudan och till anmälan under meny UTBILDNINGAR > Tränare.

Inbjudan till årsmöte

191103 08fri.s föreningar inbjuds till distriktsförbundets årsmöte tisdagen den 3 december kl 18.30 i Sätrahall, Björksätravägen 2, Skärholmen.
Förtäring och mingel från kl 17.00.
Kallelse skickas till föreningarnas kansliadresser samt kungörs med länk till handlingar på 08fri.se i vecka 46.

Välkommen till höstens funktionärsutbildningar

191017 Utöver tidigare publicerad inbjudan till höstens distriktsdomarutbildning den 23 november presenterar vi nu även en inbjudan till säsongens starterutbildning den 13-15/12.
Klicka här för att läsa mer i respektive inbjudan och för att komma till anmälningsformulär.

Ny verksamhetschef för 08fri.

191009 I december tillträder Lena Björk som ny verksamhetschef för 08fri. då hon efterträder Björn Sveen som går i pension. Läs mer »

08fri.årsmöte 3 december

191003 08fri.s årsmöte avhålls tisdagen den 3 december i Sätrahall.
Förslag på kandidater till ordförande och ledamöter i distriktsstyrelsen mottages av valberedningen - kontaktuppgifter se under meny OM 08fri. > Styrelse & valberedning.
Motioner ska vara 08fri.s kansli tillhanda senast den 31 oktober.

Distriktsdomarutbildning 23 november

190924 08fri. i samarbete med Turebergs FK och SISU Idrottsutbildarna inbjuder till vintersäsongens distriktsdomarutbildning lördagen den 23 november i Sollentuna Friidrottshall.
Läs mer i inbjudan under menyn UTBILDNINGAR > Tävlingsfunktionär.

Dags att söka tävlingssanktion utomhus 2020

190923 Vi påminner våra tävlingsarrangörer om att det är hög tid att söka sanktion för 2020 års utomhustävlingsarrangemang. Sista ansökningsdag - 30 september.
Läs mer på friidrott.se.

08fri.s distriktslag i topp

190916 Det blev storseger för 08fri.s distriktslag när Svealandsmästerskapen avgjordes på Arosvallen i Västerås 14-15 september.
Läs mer på friidrott.se.

Distriktslaget till Svealandsmästerskapen i Västerås presenteras

190902 Uttagningsansvariga Michael Pettersson och Amanda Cleréus presenterar 08fri.s distriktslag 13-14 år som tävlar i Svealandsmästerskapen på Arosvallen, Västerås 14-15 september. Läs mer »

Friidrott 10-12 år
först ut i säsongens utbildningsprogram -
sista anmälningsdatum 13/9

190828 08fri. hälsar välkommen till 2019/20 säsongens utbildningar.
Läs mer i våra inbjudningar för respektive kurser i menyn UTBILDNINGAR > Aktiva - Ledare - Tränare - Tävlingsfunktionärer.
Ytterligare inbjudningar presenteras löpande med kurser för tävlingsfunktionärer, clinics/temakurser och för de utbildningar som startar från och med nyåret 2019/20.


Nästa sida »

STARTSIDA



SAMARBETSPARTNERS



ring 08-517 346 13
eller maila meeting.kungenskurva@scandichotels.com


STOCKHOLM FRIIDROTTSFÖRBUND • BJÖRKSÄTRAVÄGEN 2, 127 37 SKÄRHOLMEN • TELEFON 08 - 615 68 30 • E-POST: